Wykształcenie czy doświadczenie?

Cofnij
Wykształcenie czy doświadczenie?

Niezależnie od koniunktury gospodarczej znalezienie dobrej pracy jest dużym wyzwaniem. Czasem trzeba wysłać kilkadziesiąt CV i listów motywacyjnych i odbyć wiele rozmów kwalifikacyjnych, aby wreszcie otrzymać swoją upragnioną pracę.

 

Rynek pracodawcy i rynek pracownika

Z rynkiem pracodawcy mamy do czynienia w okresie dekoniunktury, gdy dochodzi do spadku PKB, wzrostu bezrobocia i obniżenia wynagrodzeń. Na rynku jest wówczas zdecydowanie mniej ofert zatrudnienia niż osób zainteresowanych podjęciem pracy. W związku z tym, ze względu na możliwość wyboru spośród ogromnej rzeszy kandydatów, pracodawcy są bardziej wybredni i stawiają wyższe wymagania. Z kolei rynek pracownika występuje w okresie wzrostu PKB, w sytuacji niskiego bezrobocia i większej liczby ofert pracy niż osób zainteresowanych jej podjęciem. Znalezienie odpowiednich pracowników jest bardzo trudne. Wówczas to pracownicy mogą przebierać w ofertach i liczyć na wyższe wynagrodzenia.

W czasach prosperity znalezienie pracy nie stanowi większego problemu, podobnie jak uzyskanie odpowiedniego wynagrodzenia. Natomiast w okresie kryzysu gospodarczego i wzrostu bezrobocia to pracodawca dyktuje warunki. Jak w takiej sytuacji odnaleźć się na rynku pracy? Nie jest to zadanie łatwe, ale można mu sprostać.

 

Ważna jest aktywność

Bez względu na panującą koniunkturę gospodarczą pracownicy powinni być zawsze aktywni w poszukiwaniu pracy. Dzięki temu zyskują szansę na awans lub pracę lepiej płatną. Oczywiście największe szanse mają pracownicy z odpowiednimi kwalifikacjami i doświadczeniem.

Znalezienie pracy w czasach wzrastającego bezrobocia nie jest sprawą prostą. Wymagania pracodawców są wysokie i dotyczy to nie tylko wymagań formalnych, jak wykształcenie czy staż pracy, ale także dodatkowych umiejętności i kwalifikacji. Nie oznacza to jednak, że pracy nie można znaleźć.

Przede wszystkim trzeba jej szukać intensywnie. Raczej nie ma co liczyć na pomoc państwowych urzędów pracy, warto jednak zarejestrować się w urzędach prywatnych. Za zrekrutowanie pracownika otrzymują prowizję od pracodawcy.

Dobrym źródłem informacji o wolnych miejscach pracy są specjalistyczne portale internetowe. Dzięki nim nie tylko można uzyskać dostęp do tysięcy ofert pracy, ale także zorientować się, jakie wymagania stawiają pracodawcy lub jakie wynagrodzenie wiąże się z zatrudnieniem na określonych stanowiskach.

 

Jak podnieść swoje szanse na rynku pracy?

Największe trudności ze znalezieniem pracy mają osoby, które ukończyły szkołę i nie mają jeszcze odpowiedniego doświadczenia. Nie oznacza to, że są na straconej pozycji. Pracodawca nie zawsze oczekuje doświadczenia w określonym zawodzie, liczy się każda forma aktywności. Może to być wolontariat lub praca wakacyjna. Wiele osób stara się łączyć naukę z pracą. I to jest bardzo dobra strategia, dająca nie tylko samodzielność finansową, ale także znacznie zwiększająca szanse na znalezienie dobrej pracy.

 

CV i list motywacyjny

Poszukując pracy, trzeba wysłać kilkanaście, a czasami nawet kilkadziesiąt CV i listów motywacyjnych. Należy pamiętać, że powinny być one przygotowywane indywidualnie, dostosowane do oferty konkretnego pracodawcy. To właśnie w tych dokumentach trzeba wykazać się swoim doświadczeniem, które dla pracodawców bardzo często jest ważniejsze od wykształcenia. Świadczy przede wszystkim o aktywności i samodzielności kandydata do pracy. To właśnie z tego powodu pracodawcy często chętniej przyjmują osoby z doświadczeniem, które mają jedynie pokrewne wykształcenie, niż osoby bez doświadczenia, chociaż mają wykształcenie kierunkowe. Rynek pracy jest bardzo elastyczny i szybko reaguje na zmiany w gospodarce, dlatego największe szanse mają osoby, które potrafią dostosować się do zmian.