Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?

Opublikowano: 21-12-2020

Wróć do spisu artykułów


Bez względu na to, do jakiej firmy wybieramy się na rozmowę kwalifikacyjną, powinniśmy zadbać o odpowiedni strój. Wprawdzie to nasze umiejętności i kompetencje są w procesie rekrutacyjnym najważniejsze, ale strój to także jeden z elementów mających ogromny wpływ na to, czy otrzymamy propozycję objęcia stanowiska, o które się ubiegamy. Postarajmy się zatem nie zaprzepaścić swojej szansy z powodu niewłaściwego ubioru.

Na rozmowę kwalifikacyjną zdecydowanie lepszym wariantem będzie strój bardziej elegancki niż nie dość elegancki, nawet jeśli wiemy, że pracowników firmy, w której staramy się o pracę, nie obowiązują sztywne zasady dotyczące ubioru. Odpowiedni strój to okazanie szacunku potencjalnemu pracodawcy i dowód na to, że bardzo zależy nam na otrzymaniu posady. Elegancja nie oznacza jednak, że musi nam być niewygodnie. Ubiór powinien być dobrany tak, abyśmy czuli się w nim swobodnie. Aby uniknąć pośpiechu i związanego z nim stresu, warto przygotować ubranie wcześniej, np. w przeddzień spotkania.

Jaki strój wybrać na spotkanie w sprawie pracy? Kobietom, zwłaszcza ubiegającym się o stanowiska kierownicze, doradzamy kostium (marynarka i spodnie z tego samego materiału) lub garsonkę (marynarka i spódnica z tego samego materiału) o klasycznym kroju i stonowanym kolorze. Taki strój podkreśli profesjonalizm kandydatki. Dobrze będzie też wyglądać dobrze skrojona, gładka koszula (wzorzyste są zdecydowanie odradzane) w połączeniu z eleganckimi spodniami lub spódnicą (sięgającą do kolan lub nieco powyżej kolan), ale zaprezentujemy się znacznie lepiej, gdy na koszulę założymy marynarkę.

Na rozmowę kwalifikacyjną nie nadają się koszule z odsłoniętymi ramionami ani sukienki z dużym dekoltem. Buty muszą zakrywać palce u stóp, rajstopy zaś powinny być gładkie i cienkie. Pamiętajmy, że rajstopy są niezbędnym elementem eleganckiego stroju, dlatego nie rezygnujmy z nich nawet w największe upały. Zadbajmy o gustowne dodatki, nie przesadzajmy z biżuterią. Potencjalny pracodawca z pewnością doceni również nasze staranne uczesanie, dyskretny makijaż i zadbane dłonie.

W przypadku mężczyzn najbardziej profesjonalnie będzie wyglądać garnitur o klasycznym kroju i stonowanym kolorze, do tego dobrze dopasowana koszula, najlepiej gładka, biała lub niebieska, z długim rękawem (mankiet powinien sięgać nieco za nadgarstek), a także krawat, który powinien być ciemniejszy od koszuli, gładki lub w drobne wzory. Buty i skarpetki należy dobrać kolorystycznie do garnituru. Jeśli mamy pewność, że podczas rozmowy nie będzie wymagany strój oficjalny, załóżmy koszulę i marynarkę bez krawata. W żadnym wypadku nie wybierajmy swetra ani koszuli z krótkim rękawem. Z biżuterii dopuszczalne są jedynie zegarek, obrączka i spinki do mankietów.

Pamiętajmy również, że nawet najbardziej elegancki ubiór nie zagwarantuje nam powodzenia, jeśli nie wykażemy optymizmu, energii i zaangażowania.

O pozostałych kwestiach dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej można przeczytać w innych tekstach zamieszczonych w tej sekcji.

 

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję