Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Opublikowano: 23-11-2020

Wróć do spisu artykułów


Rozmowa kwalifikacyjna (w języku angielskim interview) to rozmowa z pracodawcą (lub jego przedstawicielem), umożliwiająca pracodawcy poznanie kandydatów na wolne stanowisko, a kandydatom zapoznanie się ze szczegółami oferty zatrudnienia. Rozmowa kwalifikacyjna ma decydujący wpływ na wybór przyszłego pracownika, dlatego trzeba się do niej odpowiednio przygotować. 

Aby korzystnie zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej, należy przede wszystkim zdobyć jak najwięcej informacji o firmie, w której ubiegamy się o pracę, np. odwiedzić jej witrynę internetową i firmowe profile w mediach społecznościowych (Facebook, LinkedIn, GoldenLine itp.). Niestety wielu kandydatów nawet nie zadaje sobie trudu, żeby poznać potencjalnego pracodawcę: czym się zajmuje, jakie produkty lub usługi oferuje itd. Im więcej wiemy o firmie, w której chcemy pracować, tym łatwiej dobierzemy argumenty przemawiające za naszą kandydaturą. Dobrze jest też dowiedzieć się czegoś o osobie, z którą będziemy rozmawiać, np. pracowniku działu kadr lub przedstawicielu agencji rekrutacyjnej. Im więcej zdobędziemy informacji, tym pewniej się poczujemy i lepiej wypadniemy podczas rozmowy kwalifikacyjnej. 

Podczas rozmowy mogą okazać się przydatne kopie wszystkich istotnych dokumentów, w tym CV i referencje. W razie konieczności potwierdzenia określonych informacji warto odwołać się do opinii swoich byłych pracodawców. Jeśli zostaliśmy poproszeni przez potencjalnego pracodawcę o wykonanie konkretnego zadania (np. opracowanie prezentacji), nie zostawiajmy tego obowiązku na ostatnią chwilę, ponieważ może to przekreślić nasze szanse na otrzymanie wymarzonej posady. Warto zanotować ważne informacje dotyczące dalszej rekrutacji lub przyszłej pracy uzyskane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej. Dlatego zdecydowanie lepiej (i bardziej profesjonalnie) jest mieć ze sobą notatnik i własne przybory do pisania, niż prosić rozmówcę o kartkę papieru i długopis. 

Kluczowym elementem przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej jest analiza własnej ścieżki zawodowej. Należy skupić się na najważniejszych dokonaniach i przemyśleć, które z nich były i są szczególnie istotne dla nas i naszych byłych pracodawców. Na tej podstawie powinniśmy podkreślić swoją wyjątkowość i obopólne korzyści wynikające ze współpracy. 

Należy również przemyśleć, jakie pytania może nam zadać przyszły pracodawca. Spróbujmy postawić się na jego miejscu: o co zapytalibyśmy wówczas kandydata? Można też przejrzeć zasoby internetowe, wybrać najczęściej zadawane pytania (także te niewygodne) i zastanowić się nad odpowiedziami, a następnie poćwiczyć samodzielnie lub z pomocą bliskiej osoby, szczególną uwagę poświęcając tym pytaniom i odpowiedziom, które sprawiają nam najwięcej trudności. Przestudiujmy raporty płacowe, ponieważ prawdopodobnie zostaniemy zapytani o to, ile chcielibyśmy zarabiać. Zastanówmy się również nad tym, o co sami chcielibyśmy zapytać potencjalnego pracodawcę. Fakt, że nie zadajemy pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej, mógłby świadczyć o braku zaangażowania z naszej strony. Warto zapytać np. o zasady obowiązujące w firmie, współpracowników, potencjalne wyzwania, możliwości awansu i na tej podstawie zaakcentować swoje umiejętności i gotowość do pracy w znakomitym zespole. 

O pozostałych kwestiach dotyczących rozmowy kwalifikacyjnej można przeczytać w innych tekstach zamieszczonych w tej sekcji.

 Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję