Jak napisać CV?

Opublikowano: 04-02-2021

Wróć do spisu artykułów


Curriculum vitae (w języku łacińskim „przebieg życia”), w skrócie CV, to inaczej życiorys zawodowy, czyli dokument wymagany przez pracodawców w procesie rekrutacji, przedstawiający sylwetkę kandydata na wolne stanowisko.

Curriculum vitae powinno zawierać następujące elementy:

— Dane osobowe, czyli imię i nazwisko kandydata, informacje kontaktowe: adres e-mail i telefon, niekiedy również miejsce zamieszkania i datę urodzenia.

— Doświadczenie zawodowe, czyli informacje dotyczące poprzednich stanowisk i obowiązków, opatrzone datami, w odwróconej kolejności chronologicznej (tj. ostatnio zajmowane stanowisko na pierwszym miejscu).

— Wykształcenie, również w odwróconej kolejności chronologicznej.

— Umiejętności, czyli wykaz tzw. kompetencji twardych (merytorycznych, mierzalnych, popartych np. odpowiednimi certyfikatami) i miękkich (np. umiejętności interpersonalne, kreatywność, elastyczność). W tej sekcji najczęściej wymieniamy znajomość języków obcych, a także ukończone kursy i szkolenia oraz uzyskane certyfikaty, czasem podajemy te elementy w osobnej sekcji.

— Zainteresowania, czyli ulubione formy spędzania czasu wolnego. Umieszczenie w CV informacji o zainteresowaniach nie jest konieczne, jednak wielu specjalistów uważa, że dają one pełniejszy obraz kandydata i niekiedy mogą zaważyć na wyniku rekrutacji.

— Zgoda na przetwarzanie danych osobowych, dzięki której pracodawca lub jego przedstawiciel będzie mógł się z kandydatem skontaktować.

Oprócz tego warto umieścić w swoim CV:

— Zdjęcie, najlepiej dobrej jakości, na gładkim tle i w odpowiednim stroju.

— Profil zawodowy, czyli krótkie podsumowanie dotychczasowej drogi zawodowej i, ewentualnie, określenie kierunku dalszego rozwoju. Umieszczenie go w widocznym miejscu, np. przed doświadczeniem zawodowym, może sprawić, że nasze CV wzbudzi większe zainteresowanie.

— Odnośniki pozwalające na bezpośrednie przejście do naszych prac lub zapoznanie się z naszą aktywnością w sieci (portfolio, blog itp.).

Wymienione elementy możemy umieszczać w CV w różnej kolejności w zależności od tego, na co chcemy zwrócić większą uwagę.

Na pierwszym miejscu umieśćmy doświadczenie zawodowe, jeżeli:

— jest bardzo bogate i odpowiada oczekiwaniom pracodawcy;

— jest zbieżne z oczekiwaniami pracodawcy, natomiast nasze formalne wykształcenie od nich odbiega;

— wykształcenie określono w ofercie jedynie ogólnie.

Wykształcenie umieśćmy przed doświadczeniem zawodowym, jeżeli:

— w ofercie nie podano wymaganego doświadczenia;

— w ofercie dokładnie podano kierunek i poziom wykształcenia, natomiast niezbyt dokładnie określono wymagane doświadczenie;

— wykształcenie jest zbieżne z oczekiwaniami pracodawcy, natomiast nasza dotychczasowa ścieżka zawodowa od nich odbiega.

Podczas tworzenia swojego pierwszego CV, gdy nie mamy jeszcze dużego doświadczenia zawodowego, powinniśmy wyeksponować inne elementy, np. atrakcyjnie opisać umiejętności i zainteresowania lub działalność w organizacjach społecznych czy kołach naukowych.

Obecnie CV wysyłamy zazwyczaj pocztą elektroniczną. W wiadomości e-mail do potencjalnego pracodawcy należy stosować styl formalny. W tytule powinniśmy umieścić numer referencyjny ogłoszenia o pracę (ewentualnie także stanowisko, na które aplikujemy) oraz swoje imię i nazwisko, w treści zaś nawiązać do tego ogłoszenia. Należy poinformować, że w załączniku przesyłamy swoje CV (a także list motywacyjny, jeżeli było to wymagane). Wiadomość do pracodawcy powinniśmy rozpocząć i zakończyć odpowiednim zwrotem grzecznościowym.

Dobre CV powinno wyglądać profesjonalnie i mieć przejrzystą strukturę. Nie powinno zawierać błędów ortograficznych ani literówek. Najbezpieczniejszym formatem jest PDF, pozwala bowiem na zachowanie założonej struktury dokumentu. Plik należy nazwać swoim imieniem i nazwiskiem. Jeżeli chcemy również wydrukować swoje CV, zastosujmy papier dobrej jakości.

Badania wskazują, że specjaliści w zakresie rekrutacji poświęcają na analizę CV przeciętnie jedynie 6 sekund. W związku z tym należy skupić się na tym, aby było ono jak najbardziej przejrzyste, interesujące i wyróżniało się wśród innych. Doskonale sprawdzają się konkretne dane liczbowe i stosowanie pogrubienia w przypadku najważniejszych informacji. CV powinno być zwięzłe, w związku z czym należy skracać lub pomijać te elementy, które w przypadku danej rekrutacji są niezbyt istotne. Im więcej zbędnych informacji, tym mniejsza szansa, że pracodawca znajdzie dokładnie to, czego szuka. Jeśli jednak określone informacje uznamy za niezwykle ważne, nie starajmy się ich koniecznie zmieścić na jednej stronie wydruku. Nikogo nie zdziwi CV osoby z dużym doświadczeniem na dwóch, a nawet trzech stronach.

Warto przygotować kilka wariantów CV lub każdorazowo dokonywać modyfikacji, dostosowując je do wymagań zawartych w konkretnych ofertach zatrudnienia. To zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż masowe wysyłanie tego samego dokumentu w odpowiedzi na różne ogłoszenia o pracę.



Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję