Jak szukać pracy w Niemczech?

Opublikowano: 04-02-2021

Wróć do spisu artykułów


Gospodarka Niemiec, największa w Europie i czwarta na świecie, nawet w okresie spowolnienia cierpi na brak wykwalifikowanych pracowników. Stopa bezrobocia w Niemczech należy do najniższych w Unii Europejskiej, przy czym największe szanse na zatrudnienie mają osoby starające się o pracę w branżach objętych znacznym deficytem pracowników. W ostatnich latach najbardziej poszukiwani byli inżynierowie konstrukcji metalowych i spawalnictwa, instalacji elektrycznych oraz motoryzacji, specjaliści w zakresie mechatroniki i techniki automatyzacji, technologii energetycznych, hydrauliki, techniki sanitarnej, grzewczej i klimatyzacji, specjaliści w zakresie systemów suchej zabudowy, specjaliści w zakresie rozwoju oprogramowania i programiści, specjaliści w zakresie utrzymania infrastruktury kolejowej i maszyniści, specjaliści w zakresie opieki zdrowotnej, rehabilitacji, pielęgniarstwa i położnictwa, fizjoterapeuci, farmaceuci i opiekunowie osób starszych, a także fryzjerzy i instruktorzy nauki jazdy. Pojawia się również wiele ofert dla pracowników niewykwalifikowanych, m.in. w rolnictwie, ogrodnictwie, przemyśle przetwórczym, przy sprzątaniu itp. Dzięki wynagrodzeniu rzędu 1600-1800 euro miesięcznie (ok. 10 euro za godzinę) dużą popularnością, nie tylko wśród studentów, cieszy się nadal praca sezonowa w miesiącach letnich. Ze względu na brak kosztów związanych z noclegiem i dojazdem do pracy bardzo atrakcyjne są oferty pracy z zakwaterowaniem.

W związku z przynależnością do Unii Europejskiej obywatele polscy nie potrzebują pozwolenia na pracę w Niemczech, może być jednak wymagane potwierdzenie kwalifikacji zawodowych lub uprawnień (więcej informacji można znaleźć np. w witrynie anerkennung-in-deutschland.de). Znajomość języka niemieckiego w wielu firmach (zwłaszcza międzynarodowych) nie jest konieczna, ale w przypadku niektórych zawodów (np. lekarze, pielęgniarki) stanowi wymóg prawny, tzn. bez znajomości języka niemieckiego niemożliwe jest uzyskanie licencji na wykonywanie zawodu w Niemczech. Poza tym praca bez znajomości języka, tak jak w każdym innym kraju, oznacza zazwyczaj niższe zarobki i mniejsze możliwości rozwoju.

Poszukiwanie pracy w Niemczech najlepiej zacząć od przeglądania ofert internetowych. Dostępne są ogłoszenia zarówno w języku polskim, jak i niemieckim. Największą bazą ofert pracy w Niemczech dysponuje Federalna Agencja Zatrudnienia (Bundesagentur für Arbeit): arbeitsagentur.de.

Inne portale z ofertami pracy w Niemczech:

— www.job24.de

— www.jobnet.de

— www.jobware.de

— www.karriere.de

— www.meinestadt.de

— www.monster.de

— www.stellenanzeigen.de

— www.stepstone.de

 

Można również dołączyć do grupy z ofertami pracy w Niemczech na Facebooku. Wiele niemieckich przedsiębiorstw publikuje oferty zatrudnienia na swoich stronach internetowych. Warto odwiedzić taką stronę, gdy chcemy trafić do konkretnej firmy, np. polecanej przez znajomych. Można spotkać się z przedstawicielami firm poszukujących pracowników na targach pracy. Dobrym pomysłem jest przeglądanie ogłoszeń o pracy w gazetach, niektóre z nich prowadzą także swoje serwisy z ofertami pracy, m.in. dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” (stellenmarkt.faz.net) czy tygodnik „Der Spiegel” (spiegel.de/karriere). Konkretne oferty zatrudnienia można znaleźć przez prywatne agencje rekrutacyjne. Warto jednak wcześniej sprawdzić wiarygodność agencji oraz to, czy taka usługa jest bezpłatna. Poza tym przed podpisaniem umowy należy się upewnić, że nie zawiera ona żadnych niekorzystnych zapisów. Najlepiej wybierać sprawdzone oferty pracy i korzystać z usług certyfikowanych pośredników i agencji.



Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję