Czy porażka jest drogą do sukcesu?

Opublikowano: 04-02-2021

Wróć do spisu artykułów


Umiejętne podchodzenie do porażek może być bardzo dużym atutem zarówno w życiu społecznym i prywatnym, jak i zawodowym. Ludzie, którzy w różnych dziedzinach osiągnęli sukces, często wskazują na znaczenie umiejętności odpowiedniego przyjmowania porażek oraz wyciągania z nich wniosków. Jednak o ile zrozumienie, czym jest porażka, wydaje się łatwe, o tyle wypracowanie właściwego podejście do niej bywa niezmiernie trudne.

 

Jakie podejście do porażek jest właściwe?

Przy porażkach najważniejsze jest, aby ich nadmiernie nie rozpamiętywać. Warto zarówno porażkę, jak i sukces traktować jako element życia, część procesu uczenia się. Gdy nie uznajemy porażki za stan permanentny, nie rozpamiętujemy jej. Taka zmiana perspektywy nie oznacza jednak, że nie należy poddawać porażek analizie. Warto zatem:

— analizować porażki, gdy opadną już emocje;
— realnie oceniać zaistniałą sytuację związaną z porażką;
— wyciągać konstruktywne wnioski na przyszłość.

 

Strach przed porażką

Niewłaściwe podejście do potencjalnych porażek może sprawić, że przestajemy być ambitni, przestajemy wyznaczać sobie cele, które mogą się wiązać z niepowodzeniem. W ten sposób znacznie trudniej się rozwijać. Podejmowanie nowych wyzwań zawodowych, zmiana miejsca pracy czy ścieżki kariery wymaga podjęcia ryzyka. Niewłaściwe podejście do porażki może również utrudniać relacje z innymi ludźmi. Strach przed oceną podejmowanych przez nas działań ze strony innych może prowadzić do unikania wielu sytuacji społecznych. Należy sobie uświadomić, że porażek w życiu po prostu nie da się uniknąć.

Warto brać przykład z najlepszych sportowców. W sporcie nie sposób nie przegrywać. Każdy sportowiec, nawet najlepszy w swojej dyscyplinie, przegrywa. Najważniejsze jest jednak to, że nawet wielokrotni mistrzowie świata przyjmują porażki jako element procesu, który polega na uczeniu się na błędach i niepowodzeniach, eliminowaniu błędów i poprawianiu wyników. Dzięki takiemu podejściu możliwe jest przekucie ich w sukcesy. Porażki i sukcesy są nieodłącznym elementem kariery każdego sportowca i nieodłącznym elementem życia każdego człowieka.

 

Porażka jako okazja do nauki

Każda porażka jest okazją do nauki. Osiągniecie sukcesu często wymaga pokonania wielu barier i przeżycia wielu porażek. Niemal za każdym sukcesem kryją się niezliczone niepowodzenia. Porażka może próbą charakteru. Im więcej po drodze niepowodzeń, tym stajemy się silniejsi i wytrzymalsi. Najczęściej wynika to z faktu, że podejmujemy bardzo trudne wyzwania, w przypadku których większe jest prawdopodobieństwo porażki, a szansa na sukces bywa ograniczona. Czasem warto dać szansę porażkom, aby poprowadziły nas do sukcesu. Sukces smakuje wówczas nadzwyczajnie.

Porażki mogą wynikać z niezależnych czynników zewnętrznych. Mogą być także konsekwencją braku odpowiedniego zaangażowania w realizację określonego celu lub błędów osobistych. Konieczne jest wyciągnięcie z porażek odpowiednich wniosków. Pozwoli to na zminimalizowanie wpływu czynników zewnętrznych i ograniczenie liczby popełnianych przez nas błędów.



Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję