Jak zwiększyć swoją kreatywność?

Opublikowano: 10-01-2021

Wróć do spisu artykułów


Kreatywność to umiejętność niestandardowego rozwiązywania problemów, niezwykle przydatna w zmieniającym się na naszych oczach świecie. Coraz częściej jednak zdarza się, że nawet mimo najszczerszych chęci nie jesteśmy w stanie wykrzesać z siebie wystarczającej liczby dobrych, świeżych i interesujących pomysłów. Przyczyn może być wiele. Najważniejsze jednak jest to, aby tę niemoc przezwyciężyć. Jak zatem możemy zwiększyć swoją kreatywność?

 

Sposoby na zwiększenie kreatywności

Warto zadać sobie pytanie, co ogranicza naszą kreatywność: czy są to czynniki zewnętrzne (np. niepochlebne opinie osób trzecich) czy wewnętrzne (np. nasze własne przekonanie)? Jeżeli uznamy, że to kwestia otoczenia, możemy ewentualnie zmienić pracę. Ale jeżeli sami nie uwierzymy, że jesteśmy kreatywni, nie odblokujemy w sobie kreatywności nawet w najbardziej sprzyjających warunkach. Jeżeli przyczyna tkwi w naszych przekonaniach, należy popracować nad samooceną z trenerem rozwoju osobistego. Warto także rozważyć udział w warsztatach kreatywnego myślenia, które są w stanie bardzo pozytywnie wpłynąć na poziom kreatywnego myślenia w życiu prywatnym i zawodowym.

W jaki sposób możemy ponownie odkryć w sobie pokłady kreatywnego, niczym nieskrępowanego myślenia? Wielu osobom dobrze robi zwykłe oderwanie od codziennych obowiązków. Chwile odpoczynku i wyciszenia sprawiają, że nasza kreatywność budzi się na nowo. Dobrym sposobem na oczyszczenie umysłu jest również medytacja. Badania potwierdzają, że dzięki medytacji wzmacniamy układ nerwowy, zwiększamy kreatywność i odzyskujemy spokój. Innym z kolei odpowiadają wyzwania logiczne. Idealnie nadają się do tego celu na przykład szachy. Jeszcze inni stymulują kreatywność przez dostarczenie sobie dawki pozytywnych emocji. Duże znaczenie mają także ćwiczenia fizyczne, które zwiększają poziom dotlenienia całego organizmu, w tym mózgu.

 

Techniki wspierające twórcze myślenie

Nasz mózg potrzebuje ćwiczeń uaktywniających różne jego obszary i dotyczących różnych typów inteligencji. Warto również korzystać ze specjalnych technik wspierających twórcze myślenie. Do najpopularniejszych zaliczyć można: burzę mózgów, diagram Ishikawy i technikę 6 myślowych kapeluszy Edwarda de Bono.

Burza mózgów, nazywana także giełdą lub fabryką pomysłów, polega na zgłaszaniu przez uczestników gry wszystkich pomysłów na rozwiązanie danego problemu, nawet takich, które wydają się absurdalne. Umożliwia zgromadzenie możliwie największej liczby pomysłów w krótkim czasie.

Diagram Ishikawy, znany także jako diagram przyczyn i skutków, diagram ryby lub rybiej ości bądź diagram drzewa błędów, pomaga oddzielić przyczyny od skutków i uwzględnić złożoność danego problemu. Analizę problemu rozpoczyna się od wskazania skutku (np. awarii) i prowadzi w kierunku określenia wszystkich możliwych jego przyczyn.

Technika 6 myślowych kapeluszy Edwarda de Bono polega na spojrzeniu na określony problem z sześciu różnych perspektyw. Kolor kapelusza osoby zabierającej głos charakteryzuje rodzaj wypowiedzi, np. kapelusz biały oznacza fakty, czerwony — emocje, żółty — podejście optymistyczne, a czarny — pesymistyczne.

Oprócz nich istnieją inne, nieco mniej znane, lecz niezwykle skuteczne techniki, takie jak technika kruszenia, kwiatu lotosu czy metoda 635. Można je stosować zarówno w pracy indywidualnej, jak i zespołowej.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję