Zalety i wady pracy zdalnej

Opublikowano: 10-01-2021

Wróć do spisu artykułów


Obecnie coraz więcej pracowników ma możliwość pracy zdalnej z zacisza własnego mieszkania. Warunki, których nie mieli pracownicy dawniej, wydają się bardzo atrakcyjne. Wielu z nas wolałoby zostać w domu i nie stać w korkach, aby dojechać do pracy. Jednak każdy medal ma dwie strony, dlatego spróbujmy się zastanowić, jakie zalety i wady ma praca zdalna.

Pierwszą zaletę już wymieniliśmy. Jest to bezdyskusyjnie oszczędność czasu oraz pieniędzy. Nie musimy marnować często nawet dwóch godzin dziennie na dojazd do biura w centrum Warszawy, nie wspominając o kosztach tego dojazdu. Oszczędzamy zatem mnóstwo czasu, który wykorzystać możemy na dobrą regenerację, smaczną kawę czy spacer. Pozostanie w domu jednak powoduje, że trudne jest oddzielenie życia prywatnego od pracy. Dajmy za przykład programistów. Ich praca wykonywana jest często z zamiłowania. Jest bardzo wiele przypadków, kiedy nie potrafią oni ustawić wyraźnych granic pomiędzy czasem pracy a czasem poświęcanym rodzinie. Staje się to przyczyną konfliktów na płaszczyźnie rodzinnej.

Osoba, która decyduje się na pracę zdalną, musi być bardzo dobrze zorganizowana. Dlaczego? Przebywając w domu, jesteśmy dużo bardziej podatni na rozpraszanie naszej uwagi. Wizyta kuriera, telefon od przyjaciela czy inne nieistotne wydarzenie wybija nas z rytmu pracy. Dlatego w przypadku pracy zdalnej planowanie i organizacja czasu pracy to kluczowy element, nad którym musimy popracować. W przeciwnym razie będziemy nieefektywni. Brak efektywności w wykonywaniu działań może skutkować tym, że nasz szef nie zgodzi się dłużej na pracę zdalną.

Aby osiągnąć zadowalający efekt organizacyjny, zacznijmy pracować z kalendarzem. Najlepiej z kalendarzem książkowym, w którym możemy namacalnie zarządzać swoim czasem. Notujmy wszystkie najważniejsze terminy, wydarzenia oraz zadania do wykonania na kolejne dni i godziny tygodnia. Nie zapomnijmy uwzględnić, kiedy kończymy pracę. Wtedy najlepiej wyłączmy komputer i wyjdźmy na zewnątrz, abyśmy mogli naprawdę odczuć, że praca jest zakończona. Wyłączenie komputera będzie symbolicznym wyjściem z pracy, co bardzo ułatwi oddzielenie pracy od przyjemności.

Jeszcze jeden element niekorzystnie wpływa na pracownika pracującego zdalnie. Jest to ograniczony kontakt ze współpracownikami. Istnieją bowiem zadania, które spokojnie mogą zostać wykonane zdalnie. Kiedy jednak pojawia się problem, który należy szybko rozwiązać, bezpośredni kontakt ze współpracownikami może okazać się kluczowy. Brak szybkiej reakcji może spowodować straty dla firmy. W związku z tym zaleca się przynajmniej raz w tygodniu przeprowadzenie spotkania, na którym omawiane są najistotniejsze sprawy. Nie można bowiem dopuścić do sytuacji, że odizolowany pracownik w domu nie może omówić bardzo ważnej sprawy natury zawodowej ze swoim kolegą. Od wyniku tej rozmowy może zależeć często bardzo wiele. Oczywiście istnieją telefony i komunikatory, ale bezpośredni kontakt jest często niezastąpiony.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję