Jak awansować w pracy?

Opublikowano: 10-01-2021

Wróć do spisu artykułów


Rozwój w obszarze zawodowym to jedna z ważniejszych spraw w życiu współczesnego człowieka. Z jednej strony awans jest najlepszym dowodem na to, że jest się docenianym. To jasny i czytelny sygnał, że swoją pracę wykonuje się na naprawdę dobrym poziomie. Z drugiej strony awans to większy prestiż i uznanie. Nie sposób nie wspomnieć również o kwestiach czysto finansowych. Wyższa pozycja na szczeblach kariery zawodowej to najczęściej wyższe uposażenie. Jeżeli awansuje się na stanowisko związane z kierowaniem zespołem ludzi, można liczyć na całkiem sporą podwyżkę. A zatem z wielu różnych względów gra jest warta świeczki. Mnóstwo osób zadaje sobie pytania: Jak rozwijać się zawodowo, aby awansować? Jak zdobyć uznanie przełożonych i współpracowników, które zaowocuje awansem?

 

Cechy i kompetencje dobrego pracownika

Jedną z podstawowych spraw związanych z awansowaniem jest jasno wytyczona w firmie ścieżka kariery i rozwoju. Jeżeli pracownik rozpoczyna nową pracę i wie, co musi zrobić i czym musi się wykazać, aby awansować i zarabiać więcej, bardzo często pojawia się silna motywacja i zaangażowanie. Mówiąc najprościej, musimy wiedzieć, do czego dążymy. Jasno rozpisana ścieżka kariery jest motywująca również dlatego, że pracownik na bieżąco jest oceniany przez przełożonego i otrzymuje informację zwrotną dotyczącą tego, co jeszcze powinien poprawić. Ważne są cechy i kompetencje pracownika i jego profesjonalizm, zaangażowanie w wypełnianie obowiązków zawodowych i podnoszenie swoich kwalifikacji. Dla niektórych potrzeby związane z rozwojem zawodowym i awansem są wyjątkowo silne. Takie osoby są w stanie poświęcić naprawdę dużo dla pracy, niejednokrotnie stanowi ona epicentrum ich życia i podporządkowują jej swoje życie prywatne.

 

Podnoszenie poprzeczki

Nie dla każdego najważniejszą kwestią w życiu musi być praca i rozwój zawodowy. Jeżeli jednak chce się awansować, trzeba wykazać się wysokimi kompetencjami osobistymi i profesjonalizmem, a jednocześnie podnosić sobie poprzeczkę wciąż wyżej i wyżej, dążyć do osiągnięcia celów, które są ważne z perspektywy organizacji. A zatem, starając się o awans, należy osiągnąć coś dla firmy. To może być świetny wynik finansowy lub usprawnienie funkcjonowania pewnych jej struktur, wymyślenie czy stworzenie czegoś innowacyjnego, podniesienie współpracy w zespole na zupełnie nowy poziom.

W niektórych branżach rozwój zawodowy może być związany z przechodzeniem kolejnych ścieżek wtajemniczenia w pracy w firmie. Dobrym przykładem może być branża szeroko związana z handlem. Na początek można pracować jako przedstawiciel handlowy, a po pewnym czasie stać się szefem zespołu przedstawicieli handlowych pracujących w danym regionie. Czy każdy musi awansować? Nie. Chociaż rozwój jest głęboko wpisany w naturę człowieka, wiele osób zaspokaja potrzeby w innych aspektach życia, całkowicie pozazawodowo. Ponadto nie w każdej branży uda się awansować. Jeżeli jednak jest to sprawa ogromnych ambicji, można stać się swoim własnym szefem i wejść na zupełnie nową ścieżkę zawodową, czyli założyć własną działalność gospodarczą.Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję