Czym różnią się wynagrodzenia brutto i netto?

Opublikowano: 23-11-2020

Wróć do spisu artykułów


Już 20 lat minęło od tzw. ubruttowienia płac, a mimo to wielu Polaków nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, na czym polega różnica między wynagrodzeniem brutto i netto. W związku z reformą emerytalną w 1999 roku wszyscy pracodawcy dokonali przeliczenia płac swoich pracowników, tak aby wynagrodzenie po potrąceniu składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe nie było niższe niż wypłacane dotychczas. 

W umowie o pracę występuje najczęściej wynagrodzenie brutto. Ogólnie rzecz biorąc, jest to wynagrodzenie przed dokonaniem wszelkich potrąceń. Kwota wynagrodzenia netto, którą pracownik otrzymuje do ręki lub na konto, jest dużo niższa. Różnica bierze się stąd, że pracodawca odprowadza od pensji pracownika obowiązkowe składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne oraz zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. 

Składki ZUS są potrącane zarówno z wynagrodzenia pracownika, jak i ze środków pracodawcy. W związku z tym koszt ponoszony przez pracodawcę jest jeszcze wyższy, obejmuje bowiem wynagrodzenie brutto pracownika oraz składki w części obciążającej pracodawcę (oprócz wymienionych powyżej: ubezpieczenie wypadkowe, na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych).

Wysokość składek obciążających wynagrodzenie:

Ubezpieczenie emerytalne — składka wynosi 19,52% wynagrodzenia brutto i jest pokrywana w połowie przez pracownika i w połowie przez pracodawcę (po 9,76%).

Ubezpieczenie rentowe — składka wynosi 8% wynagrodzenia brutto, z czego pracodawca pokrywa 6,5%, a pracownik 1,5%.

Ubezpieczenie chorobowe — składka wynosi 2,45% wynagrodzenia brutto i jest pokrywana w całości przez pracownika.

Ubezpieczenie zdrowotne — składka jest pokrywana w całości przez pracownika i wynosi 9% (ale odliczeniu od podatku podlega tylko 7,75%) wynagrodzenia brutto pomniejszonego o sumę składek emerytalnej, rentowej i chorobowej.

Aby obliczyć wysokość wynagrodzenia netto na podstawie określonego wynagrodzenia brutto lub wysokość wynagrodzenia brutto na podstawie określonego wynagrodzenia netto, warto skorzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów wynagrodzeń.



Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Akceptuję